• AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ALTIN (TL/GR)
  448,83
  % -1,90
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • BITCOIN
  138298,539
  % 3,36
 • ETHEREUM
  4197.02
  % 3,63

Vtbs nedir ?

Vtbs nedir ?

Vtbs‘nin Açılımı Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi dir. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Borsada bir hissenin fiyatı kısa bir zaman diliminde aşırı değişiklik gösterdiğinde devreye giren koruma sistemidir.

Volatilite ne demek?

Sözlük anlamına baktığımız zaman uçucu ve oynak manalarını görmekteyiz.

Volatilite genellikle menkul kıymetin değerindeki değişikliklerin büyüklüğü ile ilgili belirsizlik veya risk miktarını ifade eder. Bu, menkul kıymetin fiyatının her iki yönde de kısa bir süre içinde önemli ölçüde değişebileceği anlamına gelir. 

Düşük volatilite, menkul kıymetin değerinin dramatik bir şekilde dalgalanmadığı ve daha istikrarlı olma eğiliminde olduğu anlamına gelir.

Yüksek volatilite, menkul kıymetin değerinin dramatik bir şekilde dalgalandığı ve değer değişkenliğinin çok olduğu anlamına gelir.

Bir varlığın volatilitesini ölçmenin bir yolu varlığın günlük getirilerini (günlük bazda yüzde hareket) ölçmektir. Tarihsel oynaklık, tarihsel fiyatlara dayanmaktadır ve bir varlığın getirisindeki değişkenlik derecesini temsil etmektedir. Bu sayı bir birim içermez ve yüzde olarak ifade edilir. Varyans, genel olarak bir varlığın ortalaması etrafında getiri dağılımını yakalarken, volatilitelik, belirli bir süre ile sınırlanan bu varyansın bir ölçüsüdür. Böylece, günlük volatilitesini, haftalık, aylık veya yıllık volatilitesini rapor edebiliriz. Bu nedenle, volatiliteyi yıllık standart sapma olarak düşünmek yararlıdır.

Not: Volatilite için volatil kelimesi de kullanılmaktadır.


Sermaye Piyasası Kurulunun ilgili kararları uyarınca, Borsamız Pay Piyasasında işlem gören paylarda işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi devreye alınmıştır. Bu kapsamda ilgili paylarda gerekli koşulların oluşması halinde kademeli olarak ve bir sonraki seviye tedbir uygulanırken önceki seviye tedbirin veya tedbirlerin uygulanmasına devam edilmek suretiyle;

1)        15 gün süre ile birinci seviye “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” tedbiri,

2)        15 gün süre ile ikinci seviye “Brüt Takas” tedbiri,

3)        15 gün süre ile üçüncü seviye “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” tedbiri

uygulanmaktadır.

Tedbir alınmasını gerektiren koşulların oluşması durumunda; tedbir uygulanacak pay senedi ve tedbirin başlangıç tarihi ile tedbir süresi, ilgili tarihte piyasa kapandıktan sonra Borsamız tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulur.