• AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ALTIN (TL/GR)
  448,83
  % -1,90
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • BITCOIN
  138215,455
  % 3,05
 • ETHEREUM
  4210.1
  % 3,70

Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

Ölü kedi sıçraması düşüş rallisi yada bir ayı piyasasında geçici yükselme trendidir. (Boğa piyasasına geçildiği düşünülür. Kısa süreli yükseliş başlar fakat sonuç tekrar düşüş trendidir.)

“Ölü kedi zıplaması” adı, ölü bir kedinin yüksekten atılmasıyla bir zemine çarptıktan sonra kısa yüksekliğe zıplayacağı fikrine dayanır.(Ölü bir kedinin bile yeterince uzağa ve yeterince hızlı düştüğünde zıplayacağını söylüyor).Daha sonra tekrardan büyük bir düşüş trendine girmesi olayıdır.

Ölü kedi sıçraması bir çok yatırımcının dip noktaya ulaşıldı ümidiyle yatırımlar yaparak bir başka diplere yelken açtığı bir olaydır.

Ölü Kedi Sıçraması (Dead cat bounce) Size Ne Anlatıyor?

Ölü bir kedi sıçraması, teknik analistler tarafından kullanılan bir fiyat örüntüsüdür. İlk başta ortaya çıkan zıplama hakim eğilimin (düşüş trendinin) tersine çevrilmiş gibi görünmesi durumudur, ancak bunu hızlı bir şekilde aşağı yönlü fiyat hareketiyle devam eder. Fiyat önceki düşük seviyesinin altına düştükten sonra ölü bir kedi zıplaması (ve tersine değil) haline gelir. Kısa vadeli tüccarlar küçük ralliden kâr elde etmeye çalışabilir ve tüccarlar ve yatırımcılar geçici bir geri dönüşü kısa bir pozisyon başlatmak için iyi bir fırsat olarak kullanmaya çalışabilir .

Bazı durumlarda ise, yatırımcıların menkul kıymetin dibe ulaştığı varsayımı üzerine satın almaları sonucu olabilir.(Menkul kıymetin dip fiyata ulaştığı düşünülür fakat ilerleyen durumda ölü kedi sıçraması olduğunu tecrübe edebilir. Yatırımı zararla sonuçlanır.)

Ölü bir kedi sıçraması (Dead cat bounce) genellikle arkadan tanınan bir fiyat örüntüsüdür. Analistler, iyileşmenin sadece belirli teknik ve temel analiz araçlarını kullanarak geçici olacağını tahmin etmeye çalışabilirler . Durgunun derinlikleri gibi daha geniş ekonomide ölü bir kedi zıplaması görülebilir veya münferit bir hisse senedinin veya hisse senedi grubunun fiyatında görülebilir.

Ölü Kedi Sıçramasının Kıssası nedir?

Dik bir düşüşten sonra küçük bir yükseliş oluşması.

Yatırımcılar içinde düşüş trendinin tersine döndüğü yanılgısına kesinlikle girebileceği boyutta bir sıçramanın oluşması.

Devamında ise tekrardan düşüş trendine girerek zararla sonuçlanması.

Yatırımcılar için öngörülemeyecek bir durumdur. Bir çok analist oluşması ihtimalini söyleyebilir fakat net öngöremez.(Sıçrama değilde yükseliş trendinin başladığı bir durumda olabilir.)

Borsa Canlı verileri paylaşım sitesi olarak bizler;

Kazanç yollarını arttıracak kalıplaşmış ve güncel olan terimleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.