• AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ALTIN (TL/GR)
  448,83
  % -1,90
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • BITCOIN
  138191,530
  % 3,04
 • ETHEREUM
  4207.44
  % 3,50

Boğa ve Ayı Piyasası tanımları

Boğa ve Ayı Piyasası tanımları

Yatırımcıların  Boğa veya Ayı piyasası hakkında konuştuklarını ve bu zamanlarda nasıl para kaybettiklerini veya kar kazandıklarını sık sık duymuş olmalısınız. Yeni başlayan bir yatırımcıysanız ve hisse piyasasına yatırım yapmak istiyorsanız, Boğa ve Ayı piyasasını sezginlemek durumunda olmalısınız.

Boğa Piyasası (Fiyatların Yükseldiği Piyasa)

Boğa piyasası, alıcıların hisse fiyatlarındaki artış konusunda iyimser oldukları zamandır. Ekonominin iyi olduğu, GSYİH’nin yükseldiği ve işsizlik seviyesinin düşük olduğu durumlarda hisse fiyatlarının arttığı zamandır. Yatırımcılara hisse fiyatlarının artacağına dair güven verilir ve piyasada daha fazla hisse satın alma eğilimindedir. Bu nedenle “Boğalar” olarak adlandırılırlar.

Ayı Piyasası (Fiyatların Düştüğü Piyasa)

Ayı piyasası, alıcıların hisse fiyatlarındaki artış konusunda kötümser oldukları ve satıcıların piyasadaki alıcılardan daha fazla olduğu zamandır. Ayı piyasası ekonominin çok iyi gitmemesinden kaynaklanmaktadır; GSYİH seviyeleri düşüyor, işsizlik yüksek ve resesyona grime durumu oldukça yükseliyor. Yatırımcılar kötümser olduğunda, yenilerini satın almak yerine hisselerini satma eğilimindedirler ve bu nedenle “Ayılar” olarak adlandırılırlar.

Boğa ve Ayı piyasalarını yönlendiren nedir?

Borsa İstanbul birçok ekonomik ve sosyal faktörden etkilenmektedir. Artan ekonomi, yüksek istihdam seviyeleri, artan GSYİH, istikrarlı ekonomik ve sosyal faktörler yatırımcıların hisse piyasasına para yatırmak için güven unsurları olmaktadır. Boğa piyasasına yol açan ana sebepler genellikle bunlardır.

Bunların dışında yatırımcıları hisse senedi yatırımı yapmaya teşvik eden yeni teknolojiler ve şirketler de boğa piyasası yaratabilir. 

 Öbür yandan, ekonominin kötüleşmesi, istihdam seviyelerinin azalması, GSYİH’nin düşmesi ve istikrarsız sosyal ve ekonomik faktörler yatırımcıların güvenini azaltmakta ve zararlarını azaltmak için hisselerini satmaya zorlamaktadır. Bu ise hisse fiyatlarının düşmesine ve ayı piyasasına neden olur.

Ekonomi düştükçe şirketler küçülmeye başlar. Artan işsizlik seviyesi, yatırımcıları hisse almak için daha az istekli hale getiriyor. Genellikle bu tür süreçlerde nakit paraya ihtiyaç olunduğu için yatırımcılar ellerindeki hisseleri satarak ayı piyasası yaratırlar.

Boğa ve Ayı piyasası nasıl tahmin edilir?

Ayı veya Boğa  piyasasını tahmin etmenin en kolay yollarından biri, ‘Tarih kendini tekrar eder’ ve ‘yükselenlerin çökmesi gerektiğini’ bilince yerleştirmekten geçiyor. Yani, eğer mevcut pazarda hisse fiyatları yükseliyorsa, gelecekte düşüşe geçeceğini ve bir ayı piyasası kurulacağını bilmelisiniz. Ve fiyatlar mevcut piyasada düşüyorsa, sonunda hisse fiyatlarının tekrar yükseleceğinden ve bir boğa piyasasının kurulacağından emin olabilirsiniz.

Bir Boğa veya Ayı pazarının ne zaman kurulacağını tam olarak tahmin edemeseniz de, bazı şeyler mevcut bir pazarı etkileyebilir ve seyrini değiştirmeye yönlendirebilir:

 • Daha fazla iş üreteceği ve yatırımcıların kazanacaklarını düşünürlerse güvende hissedecekleri için, bir ülkenin savaş açması durumunda yükseliş piyasası kurulacak.
 • Ani bir uluslararası kriz, ekonomiler olumsuz etkilendiği için daima düşüş piyasası yaratacaktır.
 • Büyük bir piyasa değeri olan bir şirket hakkında olumsuz haberler piyasayı olumsuz etkiler ve düşüş piyasası yaratır. Olumlu haberler, aksine, bir boğa piyasası yaratır.

Sonuç olarak;

Boğa piyasası, talebin hisse arzından daha yüksek olduğu ve hisse fiyatlarının yükseldiği bir dönemdir. Ayı Piasası ise tam tersi olarak nitelendirilir.

Borsa Canlı verileri paylaşım sitesi olarak bizler;

Kazanç yollarını arttıracak kalıplaşmış ve güncel olan terimleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.