• AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ALTIN (TL/GR)
  448,83
  % -1,90
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • BITCOIN
  138215,127
  % 3,05
 • ETHEREUM
  4207.95
  % 3,77

Arbitraj Nedir?

Arbitraj Nedir?

1.Arbitraj;

Varlığın piyasalar arasındaki fiyat farkından kazanç elde etmek için bir varlığın satın alınması ve satılmasıdır. Aynı veya benzer finansal araçların farklı piyasalarda veya farklı şekillerde fiyat farklılıklarından yararlanarak kâr eden bir ticarettir. Arbitraj, piyasadaki verimsizliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır ve bu nedenle tüm pazarlar mükemmel bir şekilde etkin olsaydı mevcut olmayacaktır .

2.Arbitrajın En İnce Mantığı

 • Arbitraj, farklı pazarlarda bir menkul kıymetin, para biriminin veya emtiaların neredeyse aynı anda alınıp satıldığı bir ticaret türüdür.
 • Arbitrajın amacı, farklı borsalarda sunulan aynı finansal araç için mevcut fiyatlar farkından yararlanmaktır.
 • Arbitraj sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olmakla kalmaz, aynı zamanda piyasa verimliliğini artırmaya yardımcı olduğu ve ticaret için likidite sağladığı için piyasalar için de yararlıdır.

3.Arbitrajı Anlamak

Arbitraj, bir piyasada bir güvenlik satın alındığında ve aynı anda başka bir piyasada daha yüksek bir fiyatla satıldığında oluşur, bu nedenle tüccar için risksiz kar olarak kabul edilir. Arbitraj, fiyatların uzun süreler boyunca gerçeğe uygun değerden önemli ölçüde sapmamasını sağlamak için bir mekanizma sağlar . Teknolojideki ilerlemelerle birlikte, piyasadaki fiyatlandırma hatalarından kar etmek son derece zorlaştı. 

Birçok tüccar, benzer finansal araçlardaki dalgalanmaları izlemek için bilgisayarlı ticaret sistemlerine sahiptir. (arbitraj botlarını kullanmaktadırlar). 

Verimsiz fiyatlandırma kurulumları genellikle hızlı bir şekilde gerçekleştirilir ve fırsat genellikle birkaç saniye içinde ortadan kaldırılır. 

Arbitraj, finansal piyasada gerekli bir güçtür.

4.Basit Bir Arbitraj Örneği

 

X şirketinin hisseleri Borsa İstanbul’da (BİST) 20 liradan işlem görürken, aynı zamanda Londra Borsası’nda (LSE) 20.05 liraya işlem görüyor. Bir tüccar Bist’de hisse senedi alabilir ve hemen aynı hisseleri LSE’de satabilir ve hisse başına 5 kuruş kar elde edebilir. Tüccar, Bist’deki uzmanlar, Şirket X’in stokunun envanteri tükenene kadar veya Bist veya LSE’deki uzmanlar, fırsatı silmek için fiyatlarını ayarlayana kadar bu arbitrajı kullanmaya devam edebilir.

Arbitraj türleri arasında risk, perakende, dönüştürülebilir, negatif, istatistiksel ve üçgen bulunmaktadır.

Birçok fırsat sağlayıcı yatırım kişileri-kurumları arbitraj işlemlerini yazılımsal botlar aracılığıyla yapmaktadır.

 

3. Üçgen Arbitraj Nedir?

 

Bu kullanımda en karmaşık arbitraj stratejisi olmamasına rağmen, üçgen arbitraj örneği yukarıdaki örnekten daha karmaşıktır. Üçgen arbitraj 2. Bir bankada bir başka paraya çevrilen paranın  üçüncü bir bankada geri ilk para birimine çevrilmesidir.

3. Üçgen Arbitraj Örneği

Örneğin, 2 milyon dolar ile başladığınızı varsayın. Üç farklı kurumda aşağıdaki döviz kurlarının hemen mevcut olduğunu görüyorsunuz:

 • Kurum 1: Euro / USD = 0.894
 • Kurum 2: Euro / İngiliz sterlini = 1.276
 • Kurum 3: USD / İngiliz sterlini = 1.432

Birincisi, 2 milyon doları 0.894 oranında avroya dönüştürerek 1.788.000 avro alacaksınız. Daha sonra, 1.788.000 avroyu alıp 1.276 oranında pound’a dönüştürerek size 1.401.254 paund’a sahip oldunuz. Daha sonra, pound’u alıp 1.432 oranında ABD dolarına dönüştürürsünüz ve size 2.006.596 dolara sahip oldunuz. Toplam olarak risksiz arbitraj kârınız 6.596 $ olarak hesabınızı yönettiniz.

Borsa Canlı verileri paylaşan site olarak bizler; kazanç yollarını arttıracak kalıplaşmış ve güncel olan terimleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.